Wymiennik ciepła to urządzenie stosowane w wielu gałęziach przemysłu, dla przykładu wymiennikiem ciepła jest zarówno chłodnica samochodowa jak i system solarny. Wymiennik ciepła stosuje się w celu wymiany ciepła pomiędzy cieczami lub gazami. Poznaj rodzaje wymienników oraz zasady ich działania.
Wymiennik ciepła to urządzenie służące do wymiany ciepła pomiędzy dwiema lub wieloma substancjami w stanie płynnym i gazowym, mającymi różne temperatury. Wymiennik ciepła ma swoje zastosowanie w wielu dziedzinach:
W zależności od dziedziny, w jakiej został zastosowany używa się różnych nazw, wymiennikiem ciepła jest więc: parownik, chłodnica samochodowa, system centralnego ogrzewania i inne.
W przypadku wymienników ciepła stosuje się wiele kategorii podziałów.
Wymienniki ciepła to szeroka gama urządzeń, które różnią się między sobą budową, wielkością, ale też są podzielone pod względem:
Wymienniki ze względu na sposób przepływu ciepła dzielą się na dwie główne kategorie — kontaktowe i bezkontaktowe.
W wymienniku kontaktowym dochodzi do bezpośredniego kontaktu znajdujących się w nim substancji, natomiast w bezkontaktowym wymienniku taki kontakt nie występuje. Zarówno w grupie wymienników kontaktowych, jak i bezkontaktowych stosowane są dalsze podziały.
W wymienniku kontaktowym dochodzi do kontaktu substancji, co niestety powoduje pewne ograniczenia w jego zastosowaniu. Jednak taka sytuacja ma też zalety, pozwala bowiem uzyskać bardzo duże współczynniki przewodzenia ciepła.
Kontaktowe wymienniki ciepła dzielą się na:
Wymienniki bezkontaktowe, czyli takie, w których nie ma styku między substancjami, dzielone są one na:
W rekuperatorach substancje oddzielone są między sobą tzw. przeponą (ścianką), w poprzek której zachodzi wymiana ciepła. Rekuperatory dzielone są na dwie grupy:
Rekuperator prosty
W rekuperatorze prostym nie zachodzi dodatkowa generacja ciepła. Należą one do najczęstszej stosowanych rekuperatorów, przykładami prostych rekuperatorów są wymienniki płytowe i płaszczowo – rurowe. Do najczęściej stosowanych rekuperatorów prostych należą:
Rekuperator z wytwarzaniem ciepła
W rekuperatorze z wytwarzaniem ciepła z powodu reakcji spalania lub reakcji jądrowej dochodzi w jednej ze stron do dodatkowego wytwarzania ciepła. Do tego typu rekuperatorów należą m.in. reformery i kotły płomienicowe. Przykładami rekuperatorów z wytwarzaniem ciepła są:
Regenerator jest aparatem działającym cykliczne. W pierwszym cyklu gorący gaz ogrzewa element magazynujący energię, która w drugiej fazie procesu odbierana jest przez gaz ogrzewany. Wśród zalet regeneratora wymienia się: niską cenę, możliwość zastosowania tańszych materiałów, stosunkowo niewielkie rozmiary, niski spadek ciśnienia oraz bardzo upakowaną powierzchnia wymiany ciepła. Wyróżnia się dwa rodzaje regeneratorów:
W złożach fluidyzacyjnych mają miejsce procesy, będące kombinacją procesów zachodzących w rekuperatorach i regeneratorach. Złoża fluidyzacyjne stosowane są np. w procesie zgazowania węgla, wytwarzania węgla aktywnego, suszenia i prażenia rud, czy do syntezy benzyny.
Złoża fluidyzacyjne składają się ze zbiorników wypełnionych cząsteczkami ciała stałego. Na ich dnie znajduje się wlot gazu, który przepływa przez zbiorniki i wylatuje na górze. Gdy gaz osiągnie odpowiednią prędkość przepływu zaczyna unosić cząsteczki ciała stałego do góry. Cząsteczki unoszą się w zbiorniku zachowując się podobnie do cieczy.
Zbiorniki te mogą być wyposażone w płaszcz chłodzący lub wężownicę. Przepływ ciepła w odbywa się tutaj od cząsteczek ciała stałego (jak w regeneratorach) do gazu, a następnie poprzez ściankę płaszcza lub wężownicy (jak w rekuperatorach).
Podział wymienników ciepła ze względu na stosowany w nich układ strumieni obejmuje wymienniki: współprądowe, przeciwprądowe, o przepływie krzyżowym oraz złożone.
W tym typie układu wymiana ciepła zachodzi między dwoma strumieniami płynącymi w tym samym kierunku.
Układ współprądowy jest najmniej wydajnym układem pod względem wymiany ciepła. Posiada on stosunkowo niską średnią różnicę temperatur, będącą siłą napędową tego procesu. Wskutek czego powierzchnia wymiany ciepła potrzebna do realizacji procesu jest większa. Powoduje to, że wymiennik ten jest większy i droższy.
Natomiast wymiennik współprądowy jest korzystny ze względu na rozkład naprężeń cieplnych. Gorący i zimny strumień wpływają do wymiennika z tej samej strony i średnia temperatur ścianki w wymienniku, jest bardziej ujednolicona, dzięki czemu występują mniejsze naprężenia termiczne.
W wymienniku przeciwprądowym podczas podgrzewania materii temperatura wylotowa jest wyższa od materii grzewczej. Wymiennik przeciwprądowy daje możliwość podgrzania lub ochłodzenia strumienia do temperatury zbliżonej temperaturze wlotowej drugiego strumienia. Dzięki temu wymiennik przeciwprądowy jest bardziej wydajny niż współprądowy, natomiast jego wadą jest możliwość wystąpienia dużych naprężeń cieplnych.
W wymienniku o przepływie krzyżowym strumienie przepływają względem siebie pod kątem prostym. Układ strumieni krzyżowych najczęściej stosuje się w wymienniku płaszczowo-rurowym, jako składową przepływu. Używa się je w celu zwiększenia dynamiki przepływu płynu w przestrzeni płaszczowej, dzieląc ją na szereg segmentów o przepływie krzyżowym.
Złożony układ przepływu strumieni jest kombinacją wyżej wymienionych układów. Większość wymienników stosowanych w przemyśle posiada właśnie układ złożony.
Pod względem mechanizmu ruchu ciepła występującym w wymienniku wyróżnia się trzy typy przenoszenia ciepła: przewodzenie, konwekcję i promieniowanie.
Mechanizm ruchu ciepła przez przewodzenie określa prawo Fouriera, które mówi o tym, że ilość przepływającego ciepła jest wprost proporcjonalna do różnicy temperatur oraz współczynnika przewodzenia ciepła.
Ruch ciepła przez przewodzenie odbywa się bez ruchu masy (np. przez ściankę wymiennika).
Ruch ciepła poprzez konwekcję odbywa się wraz z ruchem masy (np. z płynu do ścianki wymiennika). Na dynamikę tego procesu wpływa dodatkowa zmienna, rodzaj ruchu płynu.
W przypadku promieniowania ruch ciepła odbywa się poprzez fale elektromagnetyczne i emisję kwantów energii. Promieniowanie cieplne następuje przy falach emitowanych w zakresie długości fal 0,8–40 μm. Aby emisja była możliwa, potrzebne są duże ilości energii. Dlatego taki mechanizm ruchu ciepła nabiera znaczenia tylko w przypadku ciał o wysokiej temperaturze (> 500 °C). Siłą napędową ruchu ciepła poprzez promieniowanie jest różnica temperatury. Tutaj ruch ciepła odbywa się zazwyczaj między dwoma ciałami stałymi.
Temat wymienników ciepła jest bardzo szerokim zagadnieniem, dlatego zapraszamy klientów do kontaktu z naszym wyspecjalizowanym personelem. Albowiem Firma Poltermex od lat specjalizuje się w doborze, serwisie i dystrybucji produktów SWEP i posiadamy szeroką wiedzę oraz duże doświadczenie związane z wymiennikami ciepła. Nasi pracownicy chętnie wesprą Państwa w całym procesie zakupowym związanym z doborem oraz serwisem wymienników ciepła.
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wymienników ciepła.