Pompy ciepła wykorzystywane są do podgrzewania wody oraz pomieszczeń znajdujących się wewnątrz budynków. Działają odwrotnie do naturalnego przepływu ciepła w przyrodzie, a więc przepływ następuje z miejsca o niższej temperaturze do tego o wyższej. Zimne powietrze jest wypompowywane z pomieszczenia, a w jego miejsce wtłaczane jest takie, którego temperatura jest odpowiednio wyższa, najczęściej zadana przez użytkownika.
Wymienniki ciepła wykorzystywane w pompach ciepła pełnią tutaj kluczową rolę. Zastosowanie odpowiedniego urządzenia znacznie wydłuża żywotność całego systemu oraz umożliwia skuteczne oraz wydajne pobieranie ciepła. Najlepszym rozwiązaniem dla tego typu instalacji są wymienniki ciepła płytowe, które są wykonane z szeregu płyt połączonych ze sobą odpowiednio za pomocą lutowania lub zamknięcia w ramie.
Wyróżniamy kilka rodzajów płytowych wymienników ciepła. Są to między innymi wymienniki lutowane miedzią, stalą nierdzewną, wielopłytowe oraz skręcane. W przypadku pompy ciepła, gdzie wykorzystywane medium może w znacznym stopniu oddziaływać z materiałami, z jakich wykonany jest wymiennik ciepła najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzenia lutowanego za pomocą stali nierdzewnej.
Tego typu rozwiązanie daje pewność, że pomiędzy wymiennikiem ciepła, a medium przepływającym przez niego nie dochodzi do żadnej wymiany poza ciepłem. Jest to szczególnie istotne w przypadku pompy ciepła stosowanej do podawania do budynków ciepłej wody pitnej. Tego typu urządzenie musi być wykonane z możliwie najlepszych materiałów, które podniosą poziom bezpieczeństwa użytkowników oraz zapewnią im odpowiednie warunki do korzystania z ciepłej wody.
Również w przypadku pomp ciepła wykorzystywanych do ogrzewania budynków najlepszym rozwiązaniem jest wymiennik lutowany stalą nierdzewną. Daje to możliwość długotrwałego zastosowania konkretnych rozwiązań bez konieczności wymiany całej instalacji w niedługim czasie po jej zamontowaniu.
Wymienniki ciepła odpowiadają za przepływ ciepła pomiędzy medium, które znajduje się wewnątrz urządzenia a tym, które przez nie przepływa. Oznacza to wymianę ciepła z otoczeniem w odpowiednio skuteczny sposób. Dzięki temu możliwe jest ogrzewanie wody lub pomieszczeń w budynkach. W pompie ciepła wypompowywane powietrze z pomieszczenia jest przepuszczane przez wymiennik ciepła, gdzie następuje podniesienie jego temperatury do wartości, która została zadana przez użytkownika. Dzięki temu powietrze opuszczające wymiennik ciepła ma wyższą temperaturę niż to, które do niego zostało wpuszczone. Natomiast medium, które znajduje się w wymienniku chwilowo traci część swojego ciepła. Jednak jest ono w krótkim czasie znowu magazynowane oraz wykorzystywane do podgrzania kolejnej partii powietrza.
W przypadku podgrzewania wody, jaka jest podawana do budynków znajdujących się w obrębie wymienników ciepła zasada działania jest bardzo podobna. W tym wypadku konieczne jest przepuszczenie wody przez wymiennik ciepła w taki sposób, aby podnieść odpowiednio jej temperaturę. Po osiągnięciu odpowiedniej jej wartości następuje wypompowanie wody z wymiennika oraz wymiana na nową, której temperatura jest znacznie niższa.
Wymienniki płytowe doskonale sprawdzają się w przypadku pomp ciepła. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą możliwie najwięcej energii zaoszczędzić podczas ogrzewania budynków oraz zastanawiają się nad najlepszym rozwiązaniem na otrzymywanie pitnej wody ciepłej.