Lutowany płytowy wymiennik ciepła jest urządzeniem, który umożliwia bezkontaktową wymianę ciepła między dwoma w pełni niezależnymi mediami. Wymiennik składa się z rzędu wykonanych ze stali płyt, między którymi dochodzi do przepływu płynów. Konsekwencją tego procesu jest wzajemna wymiana ciepła. Jak zatem dokładnie działa wymiennik ciepła?
Jak już zostało wcześniej wspomniane, kluczowym elementem każdego płytowego wymiennika ciepła jest zestaw cienkich płyt, do produkcji których najczęściej wykorzystywana jest wysokiej jakości stal kwasoodporna. Są one pofałdowane i mają otwory, których zadaniem jest umożliwianie przepływu. Dodatkowo, płyty połączone są za pomocą lutu miedziowego co gwarantuje szczelność określonego kanału i kierujące medium do pozostałych kanałów. Sprawia to, że w wymienniku ciepła dochodzi do tworzenia się osobnych dróg, dzięki czemu przepływające media między którymi dochodzi do wymiany ciepła nie mieszają się ze sobą.
Dzięki temu, że profil płyty jest pofałdowany, możliwe staje się zwiększenie turbulencji przepływu. To natomiast przekłada się na lepszy transfer energii cieplnej oraz ochronę płyt przed różnicami ciśnienia. Ciepło bez przeszkód przenika tu przez cienką ściankę płyty z jednego medium do drugiego. Co ważne, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zanieczyszczeń na powierzchni płyt, które osadzają się na nich przez przepływające media, dojść może do ograniczenia przewodności energii cieplnej z cieplejszego ośrodka do zimniejsze. W związku z tym, pamiętać należy o regularnym odkamienianiu oraz odrdzewianiu wymiennika.
Dlaczego warto zdecydować się do montaż lutowanego płytowego wymiennika ciepła? Do głównych jego zalet zaliczyć można między innymi kompaktowe wymiary, wysoka trwałość i odporność na wysokie ciśnienia pracy a także atrakcyjną cenę w porównaniu z innymi rodzajami wymienników. Wielość modeli, różnorodność materiałów użytych do produkcji oraz duży wybór średnic przyłączy pozwala stosować te wymienniki w niezliczonej ilości procesów i aplikacji.